html website templates

© Copyright 2019 Kamil Hazy - All Rights Reserved

Wisła Śmiała
(DYSKWALIFIKACJA ZA NARUSZENIE REGULAMINU § 2 pkt 3)

Damian Lewiński

Mobirise

Wisła Śmiała to odnoga martwej Wisły uchodząca do Bałtyku. Panują w niej warunki pośrednie dla obu środowisk. Zasolenie waha się w granicy 1-5 promili w zależności od odległości od ujścia do morza. Niskie zasolenie sprawia że ta odnoga Wisły jest miejscem bytowania zarówno zwierząt morskich jak i słodkowodnych można tam spotkać śledzie, stynki, iglicznie, wężynki, stornie oraz troć wędrowną oraz łososie. W pobliżu brzegu znajdują się łąki z tasiemnicy morskiej oraz szuwary z pałki wodnej oraz trzciny. Przy czym ich występowanie związane jest z głębokością wody. Na głębokości 250 -150cm znajdują się łachy piachu porośnięte Zostera marina oraz usiane resztkami roślinnymi takimi jak korzenie, fragmenty łodyg, trzcin i patyki. Na głębokości 150 - 70cm występują zarośla trzciny, zaś na płytszych wodach pałka wodna.

W 2016 roku odbyłem wyprawę w te tereny w celu zbadania tego terenu oraz pozyskania ryb i zwierząt do stałej ekspozycji w Oceanice. Skutkiem tego było powstanie akwarium 120/60 cm i wysokiego na 50 cm. Filtrację stanowił sump.

Woda w tym akwarium miała temperaturę około 16 st C

Zasolenie w zbiorniku wynosiła 2 promile

Poziom azotanów wynosił 20

Poziom azotynów 0

KH 6

Piasek zastosowany w aranżacji pochodził z bałtyckiej plaży z okolic klifu w Orłowie, podobnie jak korzenie.

Rośliny zastosowane w aranżacji to Zostera marina (zebrana z plaży) oraz mech (zebrany w szuwarach koło rezerwatu Ptasi Raj)

Ryby:

Gasterosteus aculeatus

Pungitius pungitius

Neogobius melanostomus

Platichthys flesus


Komentarze:

Zdecydowanie zbyt mały zbiornik jak na ilość bytujących w nim zwierząt. Brak jakichkolwiek sensownych nisz środowiskowych. Akwarium wygląda jak postawione na chwilę. Zdjęcie wykadrowane źle i rozmazane. Opis mógłby być obszerniejszy. Wygląd zbiornika również nie zachwyca. 

Wielokrotnie bywałem nad prezentowanym biotopem. Niestety piasek z tak specyficznej (kamienistej) plaży jak Orłowo jest błędem. Akwarium jest za małe dla tych ryb, bardziej przypomina akwaria w sklepach zoologicznych.

Akwarium wygląda raczej jak przejściowe niż docelowe… Następnym razem proponowałbym więcej inwencji twórczej.