free web templates

© Copyright 2019 Kamil Hazy - All Rights Reserved

Zalana łąka kilka kilometrów na wschód od Esteros del Iberá, Corrientes, Argentyna

Mateusz Lewandowski

Mobirise

Opis terenu geograficznego:

Teren prowincji Corrientes jest równiną pomiędzy rzekami Urugwaj i Parana. W prowincji tej znaleźć możemy wiele rozlewisk, podmokłych łąk oraz torfowisk. Na terenie prowincji Corrientes znajduje się ogromny teren bagien Esteros del Iberá, gdzie znaleźć można wiele gatunków zwierząt i roślin. Ryby jakie możemy znaleźć w tych okolicach to: Apistogramma trifasciata, Apistogramma commbrae, Apistogramma borelli, Laetocara dorsigera, Aphyocharax rathbuni, Aphyocharax paraguayensis, Hyphessobrycon eques. Rośliny tego biotopu: Salvinia minima, Pistia stratiotes, Eichhornia crassipes, Eichhornia azurea, Nymphoides indica, Cabomba caroliniana, Bacopa monnieri, Bacopa australis, Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Lemna minima.

Poziom wody na zalanych łąkach jest niski, przepływ wody jest bardzo słaby, a dominującą roślinność stanowi w dużej części zanurzona roślinność trawiasta, pośród której schronienie znajdują małe gatunki ryb. Na dnie znaleźć można dużą ilość obumarłej roślinności co dodatkowo wpływa na zamulenie i niewielką przejrzystość wody. Teren wokół łąki jest odkryty, nielicznie występują tu zacieniające taflę wody niezbyt wysokie krzewy.

Opis zbiornika zawierający łacińskie nazwy gatunkowe zwierząt i roślin znajdujących się w akwarium:

Zbiornik przedstawia fragment zalanej łąki. Zbiornik imituje zacienione miejsce tuż przy brzegu, gdzie pod niewielkim krzewem roślinność trawiasta miesza się z roślinnością podwodną, w tym przypadku z Bacopa australis. Na dnie znajduje się niewielka warstwa detrytusu, gałązek i liści, co daje schronienie Apistogramma borelli. Ryby te bronią zajętych terytoriów pośród gęstej szaty Bacopa australis oraz pojedynczego okazu Hydrocortyle leucocephala.

Opis odtwarzanego biotopu, zawierający w szczególności wszystkie informacje dotyczące wizji autora oraz warunków wodnych panujących w zbiorniku, takich jak temperatura, odczyn, twardości itp., :

Akwarium jest próbą odtworzenia naturalnego siedliska Apistogramma borelli w rejonach Corrientes. Akwarium zostało przygotowane w taki sposób, by zapewnić rybom jak najlepsze warunki życia, możliwość objęcia terytoriów, bezpieczne schronienie, możliwość rozmnażania. Duża ilość roślin pełni funkcję natleniającą oraz stabilizującą jakość wody na dobrym poziomie. Dzięki roślinom i odpowiednio dobranemu oświetleniu w akwarium panuje równowaga biologiczna, a glony występują na kontrolowanym poziomie. Akwarium jest nieogrzewane, co wynika z faktu, iż w rejonach biotopu temperatury utrzymują się w okolicach 20 °C.

Parametry wody: PH 6,5 – 6,8, KH 3, GH 2

Ogrzewanie: brak grzałki, temperatura ok 21 – 23 °C

Informacje o wymiarach zbiornika oraz sprzęcie użytym do prowadzenia zbiornika, wraz ze sposobem pielęgnacji zbiornika:

Dane techniczne:

Wielkość: 60 cm, 30 cm, 30 cm – 54 litry

Oświetlenie: 10 W LED Aquael Retrofit PLANT, ok. 6 h dziennie

Filtracja: Filtr wewnętrzny Aquael Powerhead Circulator 500 z gąbką ustawiony na taflę wody.

Woda w zbiorniku jest wodą RO z dodatkiem wody kranowej. Podmiany są regularne ok. 10 procent raz na dwa tygodnie.

Źródła pozyskanych przez autora informacji, które wykorzystał do odtworzenia biotopu

1. „Distribución geograficá de los peces de aquas continentales de la República Argentina”, Jorge Liotta

2. „Guía de la Vegetación de los Esteros del Iberá, Corrientes, Argentina.” José Luis Fontana, National University of the Northeast

3. „A taxonomic revision of the genus Bacopa (Gratioleae, Plantaginaceae) in Argentina.”

            MARÍA DE LAS MERCEDES SOSA1, PABLO MORONI2 & NATALY O’LEARY2*

4. „Weed Risk Assessment for Bacopa australis V.C. Souza (Scrophulariaceae).”United States Department of Agriculture Animal and Plant Health Inspection Service August 13, 2013Version 1 

5. https://www.apistogramma.com/forum/threads/borelli-from-natural-biotope-argentine-corrientes.14700/ 

6. www.gbif.org 


Komentarze:

Zbiornik bardzo poprawny, ale brak mu tego "czegoś" co wprawiałoby w zachwyt. Szkoda, że autor postawił tylko na jeden gatunek ryb, co obniża wartość zbiornika, natomiast użycie jednego gatunku rośliny jest na plus. Mam jednak nadzieję, że do finału punktów nie zabraknie, chociaż rywalizacja będzie spora.

Bardzo dobra praca konkursowa. Akwarium nie powala aranżacją ale jest bardzo schludne i na pewno daje dużo radości właścicielowi w obserwscji tych pięknych ryb. Opis idealny.

Bardzo dobry opis i poprawny wystrój. Proponowałbym więcej pokombinować z tłem i zastosować jakieś jaśniejsze. W tym biotopie doskonale się sprawdza Bacopa monieri która byłaby idealnym dodatkiem na tył. Akwarium bardzo dobre i miło na nim zawiesić oko.