online site builder

© Copyright 2019 Kamil Hazy - All Rights Reserved

Obszar zalanego lasu w środkowym biegu Rio Negro niedaleko miasta Barcelos

Mariusz Brzeziński

Mobirise

Obecny wygląd akwarium jest zainspirowany filmem Igarapé do Daracua: Shallow Blackwater Habitat in the Middle Rio Negro. Zbiornik przedstawia moją wizje zalanego lasu nie daleko miasta Barcelos w stanie Amazonas w Brazylii. Geneza zbiornika to poniekąd przypadek. Zakupiłem kilka sztuk Dicrossus filamentosus myśląc początkowo że to świetne ryby do typowego, mrocznego BW. Im jednak bardziej starałem się poszerzyć wiedzę na temat siedliska tej ryby tym bardziej odchodziłem od pierwotnego zamierzenia budowy ciemnego zbiornika. Stopniowo pozbywałem się z akwarium plątaniny korzeni, mało naturalnie wyglądających szyszek olchy czarnej na rzecz większej ilości liści i bardziej płaskiego układu zbiornika. Na zdjęciach jest już mniej więcej ostateczny kształt mojej wizji. Zbiornik by uzyskał obecny kształt przechodził na przestrzeni prawie dwóch lat liczne matamorfozy.

   

Gatunki ryb znajdujące się w zbiorniku :

  Dicrossus filamentosus 

Paracheirodon axelrodi

 

Gatunki roślin :

  Eleocharis acicularis 

 

 Opis zbiornika

Akwarium to standardowy zbiornik 126 l . Wymiary 80x35x45, Filtr jaki działa w tym zbiorniku to Echeim 2226 z wkładami ( ceramika, torf ,gąbki) . Akwarium ze względu na temperaturę panującą w mieszkaniu nie jest dodatkowo dogrzewane . Za oświetlenie zbiornika odpowiadają moduły LED 1,1 W . barwa 6500 K w ilości 15 szt.Moduły są sterowane za pomocą TC 420 i zawierają sekwencję świtu i zmierzchu tak by natężenie światła stopniowo wzrastało i malało tak by jak najbliżej odwzorować ruch słońca w ciągu dnia.. Świecenie rozpoczynam o godz 10.00 i na 10 % i stopniowo przez 3 godziny wzrasta ono do 100 % . Od godz 18 oświetlenie przygasa przez 3 godziny do całkowitego wygaszenia o godz 21.00. 

Aranżacja zbiornika jest stworzona na bazie korzeni, gałęzi i liści . Korzenie jak i gałęzie umieszczone w akwarium pochodzą w większości z olchy i dębu. Dno zbiornika jest wyłożone liśćmi magnolii , uważam że są one jednymi z najbardziej podobnych do tych występujących w naturalnym siedlisku moich ryb.

  Jeżeli chodzi o pielęgnację zbiornika to obejmuje ona cotygodniowe podmiany , przetarcie szyb akwarium , ewentualnie dodanie kilku liści . Podmieniam ok 20 procent wody. Świeża woda pochodzi z filtra RO, dodaję do niej kilka kropel Aquacid PH- od Tropicala .

   Parametry fizykochemiczne wody w zbiorniku

- Twardość ogólna GH – 3 stopnie niemieckie

- Twardość węglowa KH - 0-1 stopni niemieckich

- Odczyn PH - 5,5

- Temperatura 26 stopni Celciusza

 

Bibliografia

http://www.tfhmagazine.com/details/articles/the-checkerboard-dwarf-cichlid-dicrossus-filamentosus.htm

https://www.youtube.com/watch?v=2pqQaPrX1cY

https://www.youtube.com/watch?v=PRkGW6BaHv0

 

https://www.seriouslyfish.com/species/dicrossus-filamentosus/   

https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-rosliny/atlas-ryb/ryby-d-2/dicrossus-filamentosus/   

https://www.fishbase.se/summary/Dicrossus-filamentosus.html   

https://www.youtube.com/watch?v=cuwKhlGQ7Pk


Komentarze:

Szkoda, że zdjecia zbiornika są tak ciemne. Nie pozwala to na lepszą ocenę. W zasadzie brak opisu terenu geograficznego, przeciętny opis biotopu w zbiorniku. Zbiornik poprawny, ale to za mało na finał.

Dwie rzeczy działają na niekorzyść tej pracy, kiepskiej jakości zdjęcia i opis. Jeśli w przyszłości nad tym popracujesz na pewno osiągniesz zamierzony cel. Nie poddawaj się.

Akwarium ładne ale z zastosowaniem Eleocharis w tak skąpym w światło zbiorniku wstrzymałbym się, plus razi sadzenie go jakby od pęsety co odstaje od naturalności.