website templates

© Copyright 2019 Kamil Hazy - All Rights Reserved

Skalisty litoral południowo - wschodniej części wyspy Likoma na jeziorze Malawi w Afryce

Michał Lewandowski

Mobirise

WYMIARY ZBIORNIKA:

150X60X50h 450l

PODŁOŻE :

Piasek kwarcowy 0,5-1,4 mm

Kamienie granit i serpentynit ok. 140 kg

FILTRACJA:

Filtracja narurowa napędzana pompą obiegową CO 1400-2800L/h

Mechanika 3x korpus 10’ gradacja 100mikronów

Biologia 6x korpus 10’ media filtracyjne seachem

2l matrix , 0,5l purigen , 0,5l phosguard ,duża gąbka jako prefiltr

Cyrkulator wody 6000l-h

OŚWIETLENIE:

2x świetlówka T8 36w biała

2x świetlówka T8 36w niebieska

 Taśma LED ip46 oświetlenie nocne

ROŚLINNIŚĆ:

Brak

ZWIERZĘTA:

Metriaclima estherae 16szt

Labidochromis caeruleus 5szt

Pseudotropcheus demasoni 8szt

Metriaclima sp. elongatus chailosi 5szt

PARAMETRY WODY:

Temp.27.3’C

pH 7.9

GH 10

No2 0.3 mg/l

No3 5mg/l

Tds 558

PIELĘGNACJA ZBIORNIKA:

Wymiana filtrów sznurkowych co 2-3 tyg

Podmiana wody raz w tygodniu 80l

Karmienie ryb 2 razy dziennie ,6 dni w tygodniu

Pokarm zróżnicowany (naturefood ,seachem)

JEZIORO MALAWI W NATURZE:

Likoma to największa wyspa na jeziorze. Wznosi się 176 m nad lustro wody i ma około 6,4 km długości i 3,2 km szerokości. Jej zatoki zasłynęły z olbrzymiej ilości odławianych tu ryb na potrzeby akwarystyki. Wspólną cechą pielęgnic jest inkubacja ikry w pysku samicy. Cecha ta w jeziorach afrykańskich jest biologiczną odpowiedzią na ciągle zmieniający się poziom wody

Jezioro Malawi (znane również pod nazwą Niasa) jest jednym z ogromnych jezior tektonicznych położonych na terenie Wielkich Rowów Afrykańskich. Jest trzecim pod względem wielkości na tym kontynencie, a dziewiątym na świecie akwenem słodkowodnym. Powierzchnia jeziora to około 30 tys. km2, przy czym różni badacze podają nieznacznie różniące się pomiędzy sobą wartości. Równie imponująca jest jego głębokość, osiągająca miejscami 700 m, dzięki czemu Malawi jest czwartym pod tym względem jeziorem na świecie. Wyjątkowy jest też kształt zbiornika, które jest bardzo długie (585 km) i stosunkowo wąskie (75 km).

Na wschód i zachód od Malawi dominują wysokie płaskowyże. Położona na północ od jeziora wysoczyzna Nyika sięga 2600 m n.p.m. Na południe natomiast rozciąga się wyżyna Shire, która przechodzi w masyw górski Mlandżi, osiągający wysokość 3002 m n.p.m.

Niecka jeziora powstała w okresie trzeciorzędu w wyniku pęknięcia skorupy ziemskiej. Południowa część jeziora jest znacznie płytsza (do 400 m), natomiast w części północnej można wyodrębnić dwa głębsze baseny: jeden duży pomiędzy zatoką Nhkata a Chilumba, drugi, znacznie mniejszy- w pobliżu wschodniego wybrzeża.

Pomimo ogromnych rozmiarów parametry wody jeziora w różnych punktach nie różnią się znacznie od siebie. Ryby z różnych rejonów Malawi żyją w podobnym środowisku, dzięki czemu łatwo je hodować w sztucznych warunkach. Wody charakteryzują się wyrównanymi warunkami termicznymi, wahającymi się pomiędzy 23 a 29 stopni Celsjusza, w zależności od pory roku i głębokości. Równie stabilne jest pH jeziora, wahające się między 7,6- 8,8, co wynika z dużej obecności wapieni i marmurów w masywach górskich otaczających zbiornik. Pomimo alkalicznego odczynu, woda w jeziorze jest dość miękka, twardość ogólna wynosi 4- 6, a węglowodanowa 6- 8 stopni niemieckich. Charakterystyczną cechą jest tez wysoka przejrzystość sięgająca miejscami nawet 25 m, co pozwala na obserwację życia ryb z pokładu łodzi, sprawia też, że Malawi jest chętnie odwiedzane przez amatorów nurkowania.

Na obszarze jeziora wyodrębniono wiele rezerwatów i parków krajobrazowych, a w 1980 roku na jego południowym krańcu utworzono Park Narodowy Malawi, wpisany na listę UNESCO, jako obszar o unikatowej wartości przyrodniczej. Jezioro Malawi jest domem dla ponad tysiąca gatunków ryb, z których większość to endemity, w tym około 800 gatunków cenionych przez akwarystów na całym świecie pielęgnic.

Grupa „mbuna” obejmuje rodzaje:

Cyahtochromis- jedyny przedstawiciel grupy to Cyathochromis obliquidens

Cynotilapia- przedstawiciele to Cynotilapia afra (Pyszczak afra) i Cynotilapia axelrodi

Genyochromis- jedyny przedstawiciel to Genyochromis mento

Gephyrochromis- przedstawiciele to Gephyrochromis lawsi i Gephyrochromis moorii

Iodotropheus- przedstawiciel to Iodotropheus sprengerae (Pyszczak rdzawy)

Labeotropheus- przedstawicielami są Labeotropheus trewavasae i Labeotropheus fuelleborni

Labidochromis- przedstawiciele to Labidochromis caeruelus (Pyszczak żółty) oraz Labidochromis sp. Hongi (Pyszczaki Hongi)

Maylandia- przedstawiciele to Maylandia estherae, Maylandia lombardoi (Pyszczak lombardzki), Maylandia zebra (Pyszczak zebra)

Melanochromis- przedstawicielami są Melanochromis auratus (Pyszczak złocisty) i Melanochromis Cyaneorhabdos (Pyszczak Maingano)

Petrotilapia- przedstawiciele to Petrotilapia tridentiger i Petrotilapia nigra

Pseudotropheus- przedstawicielami są Pseudotropheus brevis (Pyszczak brązowy), Pseudotropheus elongatus (Pyszczak wydłużony) oraz Pseudotropheus saulosi (Pyszczak Saulosa).

Informacje dotyczące założenia i pielęgnacji zbiornika pobieram z :

„klub Malawi, wikipedia, you tube, artykuły poświecone Malawi i troche z własnego doświadczenia”.


Komentarze:

Zdjęcie frontowe zupełnie innej jakości niż pozostałe. Szkoda, bo zaburza to możliwość dobrej oceny zbiornika, jak i odejmuje punkty. Odbłysk lampy z aparatu w szkle daje duży minus. Ułożenie skał nie jest najgorsze w tylnej części zbiornika, niestety na przedzie jest dość słabo. Obsada zbiornika nie jest stricte pasująca pod obszar z nazwy. Dobry opis terenu geograficznego.

Niestety zbiornik niczym nie zaskakuje, jest to typowe "Malawi" jakich wiele w naszym kraju.

Akwarium jest po prostu bez polotu. Następnym razem proponuję się zastanowić nad aranżacją i włożyć w to trochę serca.