free responsive web templates

© Copyright 2019 Kamil Hazy - All Rights Reserved

Strefa brzegowa rzeki Ołobok umocniona faszyną

Tomasz Luboński

Mobirise

OPIS TERENU GEOGRAFICZNEGO :

Rzeka Ołobok jest lewym dopływem Prosny o długości prawie 40km. Płynie głównie na terenie powiatu ostrowskiego w kierunku południowym i wschodnim. Przepływa przez miejscowości : Raszków, Przybysławice, Ostrów Wielkopolski, Bagatela, Psary, Sławin, Rososzyca, Ołobok. Uchodzi do Prosny w okolicy Sławina. Prawymi dopływami rzeki są : Struga Ostrowska i Gniła Barycz, a lewymi Niedźwiada i Ciemna. Ołobok to wolno płynąca rzeka o szerokości max. 3 m i głębokości max 1 m oraz przejrzystej wodzie. Brzegi umocnione faszyną na większym jej odcinku. Rzeka okresowo wylewa na pobliskie łąki i tworzy kilkunastometrowe rozlewiska.

OPIS BIOTOPU : Akwarium przedstawia biotop strefy brzegowej rzeki Ołobok umocnionej faszyną (widoczną w tle) w pobliżu trzcinowiska wrastającego w koryto rzeki (widoczne z prawej). Kilka kamieni i żwir nawiązuje do charakteru dna na tym odcinku. Dno w rzece głównie piaszczyste co widać w większej części akwarium. W centralnej części zbiornika widać zatopioną gałąź olszy czarnej co nawiązuje do rosnących na brzegu rzeki drzew tego gatunku. Model faszyny widocznej w akwarium wykonany został z gałęzi dębowych(pionowe kołki) oraz gałęzi wierzby energetycznej(poziome) co stanowi odzwierciedlenie modelu faszyny tworzonej w naturze. Piasek w akwarium tak jak żwir i kamienie wydobyte z koryta rzeki. Trzcina wykorzystana do stworzenia trzcinowiska też pochodzi z Ołoboku.

Biotop rzeki Ołobok jaki pamietam z lat 80tych był bardziej urozmajcony jak obecnie. Głównie chodzi o faunę która została uszczuplona a niektóre gatunki już chyba bezpowrotnie zanikły (Astacus astacus, Esox lucius). Winą takiego obotu sprawy były głównie spływy nawozów z pobliskich pól i łąk jak i inne ingerencje człowieka, które okresowo zatruwały rzekę. Obecnie stan rzeki jest stabilny ale powrót do stanu fauny z pamiętnych lat 80 i początku 90tych jest raczej niemożliwy. Obecnie spotykane gatunki fauny to:

Ryby: Leucaspius delineatus, Rhodeus sericeus, Gasterosteus aculeatus, Gobio gobio

Mięczaki: Lymnaea stagnalis, Planorbarius corneus, Viviparus viviparus

Owady: Trichoptera, Coenagrion puella, Gerris lacustris, Dytiscus marginalis, Ranatra linearis, Nepa cinerea

Flora: Elodea canadensis, Potamogeton crispus, Nuphar lutea, Phragmites australis, Veronica beccabunga

Parametry wody: KH 6, GH 7, pH 6,2 do 7,0 temperatura 14-18 C (okres zimowy 8-10)

FLORA I FAUNA W AKWARIUM:

Fauna: Gasterosteus aculeatus, Planorbarius corneus, Coenagrion puella, Gammarus , Nepa cinerea

Flora: Elodea canadensis, Potamogeton crispus, Veronica beccabunga

DANE TECHNICZNE:

Akwarium 80X35X35 (98l), oświetlenie naświetlacz Led 20W, 1600lm, temp. barwowa 4 000K, barwa światła - naturalna biel, kąt świecenia 120 stopni (naswietlacz cześciowo osłoniety dla uzyskania zamierzonego efektu świetlnego) Grzałki brak, podmiana wody ok 20% co dwa tygodnie, nawożenia brak, karmienie żywym pokarmem (ochotka, wodzeń), filtracja - Aquael Versamax FZN-3

LITERATURA:

Ze względu na brak literatury na temat tak małej rzeki, bazuje na własnym doświadczeniu. Doświadczenie nabyłem przez lata obcowania z tą mała ale ciekawą rzeką oraz na wiedzy jaką posiadam z racji mojego wykształcenia.


Komentarze:

Przyznam szczerze iż jestem zaskoczony tym zbiornikiem. Nie spodziwałbym się przedstawiania biotopu powstałego przez działalność rąk ludzkich. Plus za oryginalność, chociaż wolałbym oglądać odwzorowanie tego co tworzy przyroda, niemniej jednak mój odbiór całości jest pozytywny. Przyzwoity opis. Można było to trochę ciekawiej zaaranżować przy użyciu roślinności.

Mimo że faszyna wygląda jak prawdziwa to nie powinniśmy jej pokazywać w takich projektach. Tym bardziej że regulacja rzek to bardzo zły pomysł i dla zwierząt i dla ludzi.

Nie powinniśmy pokazywać tego typu zapór w akwariach. To nie wchodzi w naturalny element środowiska a co za tym idzie dyskwalifikuje jego naturalność, już pomijając estetykę.