css templates

© Copyright 2019 Kamil Hazy - All Rights Reserved

Oaza palmowa na rzece Rio Morichal largo w północno-wschodniej części Wenezueli

Łukasz Kułakowski

Mobirise

Rio Morichal largo

- użyta roślinność:

Tonina fluviatillis, Cabomba aquatica, Eleocharis sp.

- fauna : Apistogramma hongsloi, Hyphessobrycon sweglesi, Nannostomus eques

Odtwarzany biotop: Oaza palmowa na rzece Rio Morichal largo w północno-wschodniej części Wenezueli. Są to tereny zwane Morichales gdzie rośnie grupa Palm winnych (Mauritia flexuosa). Nazwa Morichales pochodzi od Palm Moriche (nazwa naukowa: Mauritia flexuosa), która jest palmą, która rośnie tam, gdzie jej korzenie mogą znajdować się pod wodą lub w glebie zawierającej bardzo wysoką wilgotność.

Swój biotop odwzorowałem właśnie wzorując się na opisach, zdjęciach oraz nagraniach Ivana Mikolji.

Biotop w tym terenie charakteryzuje się występowaniem dużej ilości roślin przybrzeżnych oraz podwodnych gdzie schronienie mogą znaleźć małe rybki ławicowe. Duża ilość rozkładających się liści palm i innych gatunków naniesionych wraz z porą deszczową tworzą ciemną ściółkę przez co woda wydaje się być w kolorze brązowym i posiadać cechy bw, jednakże zawiera większą przewodność niż wody bw. Ph wacha się w granicach 5.9-6.9, Przewodność od 35-65uS i temperatury w granicach 24-27st. Do aranżacji użyłem wyżej wymienionych roślin a po środkowej części dna ułożylem naturalnie wyglądające kawałki drewna. Całości dopełniła gruba warstwa rozłożonych liści które spełniają rolę naturalnej ściółki oraz kilka liści palm które przypominają nam o tym że jest to teren Morichales.

W tym momencie utrzymuję parametry wody podobne do tych w naturze tj. Two 2, kh 2, 60uS oraz ph 6.5 przy sredniej temp 25st.

Zbiornik 200l o powierzchni dna 100x40 oświetlają dwie świetlówki T5 39w. Za filtrację odpowiada na ten moment filtr wewnętrzny z wkładami biologicznymi i mechanicznym. W celu utrzymania parametrów akwarium dokonuję częściowej podmiany wodą ro raz na dwa tygodnie. Ryby żywią się naturalnie glonami delikatnie pojawiającymi się w akwarium oraz pokarmem żywym. Czasami dochodzi do tarła pielęgnicy.

Źródła informacji:

Nagrania Youtube

https://youtu.be/TV1uDY5e_ng

Strona internetowa :

http://www.aquatic-experts.com/ESPANOL/morichales_ES.html

Dokumentacja:

Los peces del río Morichal Largo, estados Monagas y Anzoátegui, Cuenca del río Orinoco, Venezuela

María Esther Antonio Cabré y Carlos A. Lasso A.

COMPARISON BETWEEN THE FISH COMMUNITIES IN TWO RIVER TYPES

IN THE EASTERN REGION OF VENEZUELA

https://drive.google.com/file/d/1UPIHC0HVNaJIRBVNY9R_yeR8glp_w3-p/view?usp=drivesdk

oraz prywatna korespondencja z Ivan Mikolji który jest autorem nagrań na Youtube i twórcą Aquatic-expert


Komentarze:

Zbiornik nieźle zaaranżowany, niestety opis i ilość źródeł informacji nie dorasta poziomem do aranżacji. Szkoda. Obsada skomponowana całkiem ciekawie, na plus zasługują nietuzinkowe N. eques. Dno zbiornika na duży plus.

W moim odczuciu akwarium jest za płaskie, w przyszłości można pomyśleć o jaśniejszym tle co powinno spotęgować efekt głębi. Opis sprawia wrażenie robionego na ostatnią chwilę, co niestety może zaważyć na końcowym sukcesie. Jedak widać progres w twoich pracach i jestem przekonany że będą coraz lepsze.

Akwarium na bardzo dobrym poziomie aczkolwiek czarne tło w tym przypadku się nie sprawdza. Jasno niebieskie tło, lepszy opis i będzie coraz bliżej ligi światowej.