responsive web templates

© Copyright 2019 Kamil Hazy - All Rights Reserved

Strumień Kepayang wpadający do rozlewiska rzeki Kapuas, okolice miasta Anjungan - Kalimantian Barat, pora deszczowa.

Adrian Szczepański

Mobirise

Opis terenu geograficznego: Strumień Kepayang jest typowym strumieneim ''black water'' jakich pełno w okolicy misteczka Anjungan, przepływa przez dżungle, bagna i torfowiska, po czym trafia do rzeki kapuas w pobliżu jej rozlewiska.

Opis biotopu: Dzięki masie torfu i liści znajdujących się na dnie, parametry są typowe dla czarnych wód; ph3.5-6 w zależności od pory roku, twardości bliskie zeru a woda pełna garbników, wystepujące tam ryby są typowe dla biotopu o takich parametrach w tym rejonie świata,są to głownie gatunki ryb z rodziny karpiowatych i guramiowatych, przystosowane do panujących warunków.

Na uwage zasługują zagrożeni wyginieciem endemiczni przedstawiciele ryb z rodzaju porosphromenus: parosphromenus anjunganensis oraz parosphromenus ornaticuda. Z uwagi na cięzkie warunki dla roślin , pod wodą nie zobaczymy ich za wiele, okazjonalnie można napotkać Cryptocoryne pallidinervia . W rozlewiskach i zakolach strumienia pływają wszędobylskie pistie i salvina natans. Niezwykle bogata jest za to roślinność rosnaca na brzegach która ''wchodzi do wody'' i jest okresowo zalewana w porze deszczowej tworząc zielone łąki.

Niestety jak większość takich cieków i bagien na Borneo, strumyk ten jest zagrożony przez stale postepującą urbanizacje i plantacje palmowe, w każdej chwili może zniknąć ze świata a wystepująca tu (często endemiczna) fauna i flora pozostanie tylko wspomnieniem.

Lista ryb występujących w biotopie: Rasbora pauciperforata, Sundadanio rubellus, sundadanio axelrodi, Rasbora dorsiocellata, Rasbora Trigonopoma gracile, Puntius rhombocellatus, Desmopuntius hexazona , Osteochilus spilurus, Betta anabatoides, Betta cf. taeniata, Betta rutilans , Betta brownorum, Betta midas , Betta mandor, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus anjunganensis, Parosphromenus ornaticuda, Neohomaloptera johorensis , Hemirhamphodon pogonognathus , Luciocephalus pulcher , Kryptopterus macrocephalus ,Macrognathus circumcinctus, Belontia hasselti

Opis zbiornika: Akwarium ma 4 miesiące. W zbiorniku chciałem przedstawić brzeg strumienia w porze deszczowej, przy podniesionym stanie wody. Moim celem było stworzenie płynnego ''wchodzenia roślinności do wody'' takie miejsce jest idealnym siedliskiem dla ryb . Do odwzorowania rosnących tam pałek wodnych wykorzystałem nasze rodzime ( ze względu na brak dostępu do oryginalnych) które wizualnie nie różnią sie znacząco. Brzeg mojego strumienia stanowią takze plątaniny korzeni drzew i krzewów porastających jego zbocze. Dla maksymalnie naturalnego odbioru zbiornika stworzyłem część nadwodną którą stanowią uschnięte konary krzewów i pałki wodne wystające ponad tafłe.

Masa kryjówek zdecydowanie odpowiada parosphromenus anjunganensis które się w nich kryją, tym samym skutecznie utrudniają mi próby ich sfotografowania. Warunki odpowiadają tez Sphaerichthys osphromenoides które preferują zacienione brzegi akwarium i trzy razy przystąpił do tarła, co ciekawe narybek którego nie odłowiłem kryje się w szuwarach i rośnie szybciej niż odłowiony, żywiąc się tylko fauną z akwarium. Trigonopoma pauciperforatum i desmopuntius hexazona radośnie zwiedzają całą wolną przestrzeń akwarium nadając mu życia.

Informacje Techniczne :

Pojemność : 190L

Rozmiar : 120/45/35 cm

Woda: Parametry w zbiorniku utrzymują sie w przedziale 4,5ph -5,5ph; KH-02; Gh o-2 Temp; 25-27C TDS; 5-20

Sprzęt : Hw302 wypełniony wkładem matrix , prefiltr HW-602B wypełniony gąbkami, oświetlenie to 3 naświetlacze led 10w do zdjęć dołożone kolejne 3

Podłoże : Bardzo dużo torfu + plus piasek i gliny w miejscu posadzonych roślin.

Grzanie : Periha 70W

Obsługa zbiornika : Podmianka minimum 30% raz w miesiącu, karmienie żywym i mrożonym pokarmem. Częste dolewki ze względu na otwary zbiornik. Przycinanie nowych pędów pałki wodnej która uparcie próbuje eskpansji w zbiorniku.

Dekoracje : Wymoczone gałęzie i korzenie, wysuszone sadzonki drzew, mieszanka mchu, liści i innego runa leśnego pokrywająca torf na dnie zbiornika.

Fauna : Sphaerichthys osphromenoides (5 + narybek), Trigonopoma pauciperforatum (1) , desmopuntius hexazona (10), parosphromenus anjunganensis (4)

Flora : Typha sp.

Źródła informacji o biotopie:

http://www.kolumbus.fi/vuorela.antti/anjunganenglish.htm

https://parosphromenus-project.org/en/ornaticauda-wentian?fbclid=IwAR1bIWZvegpR4MWMbu7M0sGzCDgmgp1ZpS4h1n7PH67o2ruvTucuHox0BM8

http://www.weichwasserfische.de/Kapuas%20English%201.htm

http://www5b.biglobe.ne.jp/~borneo/bun/8.html

Pomocnicze:

http://www.seriouslyfish.com

https://www.youtube.com/user/DiscoveryPlanetuk/videos


Komentarze:

Bardzo dobry zbiornik. Wygląda bardzo naturalnie, a jednocześnie jest zaaranżowany w sposób przykuwający oko. Niestety użycie zamiennika roślinnego obniża nieco punktację końcową, ale zdaję sobie sprawę, ze częstokroć o roślinność poprawną biotopowo trudno. Tutaj przynajmniej użycie zamiennika dało pożądany i wiarygodny efekt. Na plus zasługuje obsada z zagrożonymi w naturze gatunkami ryb.

Zdecydowanie najbardziej naturalny zbiornik w konkursie. Nie widać w nim ręki człowieka. Klasa światowa. Jednak zawsze warto coś udoskonalić aby osiągnąć jeszcze wyższy poziom.

Dla mnie te akwarium to prawdziwy majstersztyk. Można by się spytać w jakiej rzece było robione to zdjęcie. Brawo!